• امروز : یکشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 19 - صفر - 1443
  • برابر با : Sunday - 26 September - 2021

اخبار ویژه

صورتجلسه شورای اجرایی مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ برگزاری نشست شورای اجرایی اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران پنج‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ اعلام آمادگی اسکودا برای همکاری با قوه قضائیه در جهت اصلاح ساختار زندان‌ها/ رؤسای زندان‌ها و زندابانان باید با بحث‌های جرم‌شناسی، روانشناسی و جامعه‌شناسی آشنا باشند اعتراض اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به صداوسیما پیرامون ارائه اطلاعات و آمار نادرست! هشدار ۲۶۷ استاد حقوق دانشگاه‌های کشور به نمایندگان مجلس از تبعات زیانبار و گستره طرح موسوم به صدور مجوزهای کسب و کار و پرهیز از اعمال آن بر حرفه وکالت دادگستری و حق دفاع مردم برگزاری نشست «بررسی فرآیند اخذ مجوز وکالت در برخی کشورها» مورخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ وجود آزمون و سقف تعداد وکلا در هر جامعه‌ای از بدیهیات است! نتیجه کسب‌و‌کار تلقی نمودن حرفه وکالت، به‌سخره‌گرفتن معیارهای علمی و تنزل اعتبار مدارج حرفه‌ای به حداقل‌های ممکن خواهد بود

3

قانون مجازات اسلامی سابق مبنای طرح سئوال در آزمون وکالت سال ۹۱ خواهد بود

  • کد خبر : 909
  • 30 شهریور 1391 - 16:55

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) ضمن درک موقعیت و به ویژه دغدغه متقاضیان آزمون وکالت سال ۱۳۹۱ بدینوسیله به اطلاع این داوطلبان می رساند: چنانچه کم و بیش در جریان روند تصویب قانون جدید مجازات اسلامی تا مرحله ی پس از تأیید شورای نگهبان قرار دارید؛ در فاصله چند ماهه تا این زمان […]

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) ضمن درک موقعیت و به ویژه دغدغه متقاضیان آزمون وکالت سال ۱۳۹۱ بدینوسیله به اطلاع این داوطلبان می رساند:

چنانچه کم و بیش در جریان روند تصویب قانون جدید مجازات اسلامی تا مرحله ی پس از تأیید شورای نگهبان قرار دارید؛ در فاصله چند ماهه تا این زمان (۲۹ شهریور) نه تنها برای متقاضیان شرکت در آزمون وکالت پیش رو که برای اسکودا یعنی متولّی انجام این مهم نیز “عدم ابلاغ” آن دغدغه بزرگی را فراهم آورده است. تا جائی که در راستای انجام وظائف اخلاقی –قانونی به رغم عدم مسؤولیت، خود را در این دلمشغولی سهیم دانسته و می دانیم؛

اسکودا به کرات در مناسبت ها و از مجاری گوناگون اعلام کرده است که “اصل بر حاکمیت قانون فعلی است.” بنابراین منطق ایجاب می نماید در طرح سؤالات نیز این مهم مدّ نظر قرار گیرد. به عبارت دیگر باید بپذیریم تا زمانی که قانون جدید رسماً و طی مراحل قانونی عنوان “قانون” را پیدا نکرده، همچنان “قانون سابق” بر زندگی شهروندان حاکم باشد. ما که خود بر خلاف عرف معمول دنیا دستی بر آتش نداشته، تماشاچی هم نبوده بلکه شنونده ای در حاشیه ایم!!

و اما به نقل قول از ریاست محترم قوه قضائیه در نشست اخیرشان با دانشجویان در همین ارتباط یعنی علت تأخیر در ابلاغ قانون جدید مجازات اسلامی چنین شنیده ایم “…برخی از ایرادات در این قانون ماهوی است و شورای نگهبان هم اشکالات خلاف شرع گرفته است. ولی خودمان موافق این هستیم که قانونگذاری نباید چنین باشد.زیرا این قانون در مرحله ابلاغ بود ولی دوباره به شورای نگهبان بازگشت.”

ملاحظه می فرمائید، خود قوه قضائیه هم چندان راضی به نظر نمی رسد،  تا چه رسد به شهروندان!!

از آنجائی که زمان برگزاری آزمون وکالت (۱۹ آبان ماه) نزدیک است و انجام تشریفات قانونی آن با عنایت به وسعت، گستردگی و دقت در طراحی سؤالات و بازبینی، ماشین نویسی و آماده سازی آنها با همکاری سازمان سنجش زمان می طلبد، لذا با در نظر گرفتن این واقعیت و از طرف دیگر اینکه هر مصوبه قانونی پس از گذر از مراحل قانونی در قالب مواد ۱ و ۲ و ۳ قانون مدنی لباس قانون به خود پوشیده و رسماً جایگاه و قدرت قانونی پیدا می کند. بنابراین در چنین فرصت زمانی طرح سؤالات برای آزمون ۱۹ آبان ماه با توجه به فرصت اندک زمانی قانوناً از قانون جدید مجازات اسلامی منتفی و عملاً امکان پذیر نیست و همچنان از همین قانون موجود فعلی که از ۱۳۶۰ تا کنون چند بار دستخوش تغییر و دگرگونی شده و دوره های ۱۰ ساله و ۵ ساله آزمایشی!! آن در سال ۹۰ به پایان رسیده! بهره خواهیم برد.

شایان یادآوری است دیگر لوایح در دست بررسی همچون تجارت و آئین دادرسی کیفری نیز در همین حال و هوا سیر می کنند. البته با فاصله قابل توجه پشت سر “قانون مجازات اسلامی”!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=909

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.

تماس باما