• امروز : سه شنبه - ۱۵ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 25 - شعبان - 1445
  • برابر با : Tuesday - 5 March - 2024
6
در همایش «مقابله با خشونت علیه زنان» در کانون وکلای منطقه فارس مطرح شد؛

آمار‌های خشونت علیه زنان نباید پنهان بماند

  • کد خبر : 42619
  • ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲
آمار‌های خشونت علیه زنان نباید پنهان بماند
همایش «مقابله با خشونت علیه زنان» به همت کمیسیون‌های حقوق بشر و پارلمانی کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد با حضور مدیرکل پزشکی قانونی فارس، اساتید دانشگاه، وکلا و قضات دادگستری، کارشناسان روان‌شناسی و یکی از اعضای شورای شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اسکودا به نقل از کانون وکلای دادگستری منطقه فارس، در ابتدای این همایش که به مناسبت ۲۵ نوامبر روز مقابله با خشونت علیه زنان برگزار شده بود، دکتر معصومی، دبیر همایش و استاد دانشگاه طی سخنانی با اشاره به برخی از تعریف ارایه شده پیرامون خشونت علیه زنان گفت: خشونت علیه زنان اصطلاحی تخصصی است که هرگونه عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه انواع خشونت در قالب خشونت‌های جنسی، جسمی، اقتصادی و… ممکن است رخ بدهد، اظهار داشت: تجاوز، مزاحمت‌های جنسی، فریب و کلاهبرداری در مسایل اقتصادی، ترک انفاق در خانواده و… نمونه‌هایی از خشونت علیه زنان است.

در قوانین جزایی و کیفری تفاوتی بین زن و مرد در نوع دادرسی دیده نشده است

معصومی با انتقاد از اینکه در قوانین جزایی و کیفری تفاوتی بین زن و مرد در نوع دادرسی دیده نشده است، بیان داشت: در واقع آسیب‌هایی که به بانوان وارد می‌شود همانگونه قضاوت می‌شود که به آقایان وارد شده است.

دبیر همایش «مقابله با خشونت علیه زنان» با تاکید بر اینکه جامعه باید یک واکنش مناسب نسبت به خشونت علیه زنان داشته باشد، تصریح کرد: خانه و خانواده نباید مرکز خشونت علیه زنان باشد.

وی اظهارداشت: آمار‌های خشونت علیه زنان نباید به دلیل نگاه‌های امنیتی پنهان بماند.

سوء استفاده از قدرت قانونگذاری به نوعی زمینه‌ساز خشونت علیه زنان می‌شود

در ادامه این همایش دکتر رزمجویی، از قضات دادگستری با اشاره به اینکه خشونت علیه زنان همزاد بشر و به نوعی از بدو تولد شکل می‌گیرد، ابراز داشت: این خشونت‌ها را می‌توان در سه دسته خشونت‌های خانوادگی، اجتماعی و خشونت دولت‌ها علیه زنان مورد توجه قرار داد.

رزمجویی با بیان اینکه ۶۶ درصد زنان در معرض خشونت‌های خانوادگی قرار دارند، گفت: این خشونت‌ها می‌تواند در مسایل اقتصادی، فرهنگی، سنت‌های خانوادگی و مردسالاری ریشه داشته باشد.

وی در ادامه به موضوع خشونت دولت‌ها علیه زنان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: دولت‌ها در کنار مسئولیت‌ها و رسالت‌هایی که در زمینه حفظ تمامیت ارضی و جان و مال شهروندان دارند باید حق تامین آن‌ها را هم رعایت کنند.

به گفته این قاضی دادگستری، دولت نباید در اعمال قوانین به گونه‌ای رفتار کنند که در بهم ریختگی امنیت روانی شهروندان سهیم باشند.

رزمجویی با تاکید بر اینکه عدم رعایت حق تامین شهروندان باعث بروز برخی جرایم می‌شود، تصریح کرد: نمونه‌هایی از خشونت دولتی علیه زنان را می‌توان در سوء استفاده از قدرت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه سوء استفاده از قدرت قانونگذاری نیز به نوعی زمینه‌ساز خشونت علیه زنان می‌شود، افزود: انتظار می‌رود دو عامل مهم عقلانیت و مقبولیت در جرم‌انگاری برخی رفتار‌ها لحاظ شود.

از هر سه زن یک زن مورد خشونت قرار می‌گیرد

در بخش دیگری از این همایش، میترا فصیح‌زاده، روان‌شناس نیز طی سخنانی با اشاره به برخی آمار‌های خشونت علیه زنان ابراز داشت: آنگونه که آمار‌ها بیان می‌کنند از هر سه زن یک زن مورد خشونت قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بانون به لحاظ حقوق مالی ۱۱ درصد کمتر از آقایان دریافتی دارند، گفت: این در حالی است که هزینه‌های آن‌ها در مسایل بهداشتی و پوشاک به ترتیب ۱۳ و ۸ درصد بیشتر از آقایان است.

فصیح‌زاده با بیان اینکه خشونت‌های روانی، جسمی و جنسی بیشترین خشونت‌ها علیه زنان را تشکیل می‌دهند، گفت: متاسفانه ۳۸ درصد خشونت‌ها توسط افرادی رخ می‌دهد که به نوعی با زنان آشنایی یا رابطه عاطفی دارند و ۸ درصد توسط افراد غریب رخ می‌دهد.

وی خواستار تدوین برنامه‌ها و راهبرد‌هایی برای مقابله با خشونت علیه زنان شد و گفت: از جمله این راهکار‌ها می‌تواند افزایش آگاهی خانواده‌ها و جامعه به خصوص در مناطق محروم باشد.

مبارزه با خشونت علیه زنان در مدارس و مقابله با خشونت‌های خانگی که گزارش نمی‌شوند از دیگر موضوعاتی بود که توسط این روان‌شناس مورد اشاره و تاکید قرار گرفت.

به گفته فصیح‌زاده، ایجاد حمایت‌های مادی و معنوی قانونی برای زنان، تلاش برای امن کردن سیر رفت و آمد آنها، ترویج فرهنگ حمایت از بانوان و… نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند در کاهش خشونت علیه زنان موثر باشد.

مردان در خصوص رفتار‌های حمایتی از زنان باید آموزش ببینند

مریم حسینی، عضو شورای شهر شیراز نیز به عنوان یکی از سخنرانان این همایش طی سخنانی گفت: در جامعه ما در حالی قوانین حوزه زنان توسط مردان تصویب می‌شود که شاید آن‌ها به خوبی از شرایط و چالش‌های زنان آگاه نباشند.

وی اظهار داشت: متاسفانه باید گفت که زنان در تفکر مدیریت شهری جایگاه درستی ندارند، هر چند تلاش شده در ابعاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شرایط متفاوتی را برای زنان ایجاد کنیم.

عضو شورای شهر شیراز با تاکید بر اینکه قانون باید به داد تفکر مدیریت شهری برسد، تصریح کرد: تا زمانی که جامعه زنان شادابی نداشته باشد، به موفقیت نخواهد رسید؛ در واقع تا زمانی که زنان شادابی نداشته باشیم، مردان شادابی هم نخواهیم داشت.

حسینی با بیان اینکه جامعه ما خانواده‌سالار نیست که اگر اینگونه بود مردانی که در جایگاه قانونگذاری هستند بیشتر به زنان فکر می‌کردند، گفت: متاسفانه زنان سرپرست خانوار به شکلی به حال خود رها شده‌اند.

وی در پایان تاکید کرد که مردان در خصوص رفتار‌های حمایتی از زنان باید آموزش ببینند.

تنها ۳۰ درصد از بانوانی که مورد خشونت و آزار قرار می‌گیرند به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند

در پایان این همایش علیرضا درودچی، مدیرکل پزشکی قانونی فارس نیز طی سخنانی با بیان اینکه تنها ۳۰ درصد از بانوانی که مورد خشونت و آزار قرار می‌گیرند به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند، اظهار داشت: در جامعه حد کافی آگاهی برای برخورد و حمایت از افراد آسیب دیده وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کانون وکلا می‌تواند از تجربه و تخصص خود برای حمایت از افراد آسیب‌دیده به خصوص زنان و کودکان استفاده کند، اظهار داشت: ما در این زمینه به قوانین نهاد‌های حمایتی قوی‌تر نیاز داریم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=42619
  • نویسنده : روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران
  • 172 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0
تماس باما