• امروز : جمعه - ۱۲ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 14 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Friday - 2 June - 2023
10

دفاع از حقوق مردم و مستقل‌بودن هزینه دارد و باید هزینه داد تا استقلال و آزادگی را حفظ کرد

  • کد خبر : 35751
  • ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
دفاع از حقوق مردم و مستقل‌بودن هزینه دارد و باید هزینه داد تا استقلال و آزادگی را حفظ کرد

رئیس اتحادیه‌ی سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در هیأت عمومی بطور فوق العاده که امروز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ با حضور هیأت مدیره‌ کانون‌های وکلای دادگستری کشور برگزار شد، بر ضرورت حفظ استقلال نهاد وکالت، چنان‌که در قانون نیز معین شده است، تاکید کرد.

دکتر جعفر کوشا در جلسه‌ی هیات عمومی اتحادیه‌ی سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: همان طور که می‌دانید نهاد وکالت امروز در شرایط خاصی قرار گرفته و تحت فشار است؛ البته طبیعی است که نهادی مدنی مانند کانون وکلای دادگستری که مدافع حقوق مردم است در فراز و فرودهایی قرار گیرد. چراکه دفاع از حقوق مردم و مستقل‌بودن هزینه دارد و باید هزینه داد تا استقلال و آزادگی را حفظ کرد.

کوشا همچنین بیان کرد: در طول تاریخ آزادی و استقلال از مفاهیمی بوده است که جویندگان آن قبول هزینه کردند. هیچ استقلالی بی‌هزینه نیست، اما هزینه‌ای مقبول است که توام با فایده و آثار باشد. ما امروز در شرایطی قرار گرفتیم که برای استقلال خودمان باید هزینه بپردازیم و چنین خواهیم کرد.
او تصریح کرد: این استقلال ارزش گران‌سنگی است که از گذشتگان به ما ارث رسیده است و باید امانتدار خوبی برای آن باشیم و آن را به نسل آینده برسانیم.
کوشا اظهار کرد: امروز مردم شاهد مبارزه‌ی ما برای استقلال هستند و نگاه می‌کنند که آیا در دفاع از استقلال خودمان که به نفع ملت، کشور و نظام قضایی کشور است پایداری داریم؟

او ادامه داد: یکی از موضوعاتی که با آن مواجه هستیم این است که برخی مسئولان همواره در مقام حرف و در سخنرانی‌های خود مدعی هستند که استقلال کانون وکلا را قبول دارند و در ملاقات‌هایی هم که ما با آن‌ها داشته‌ایم، چه در گذشته و چه امروز، هیچ‌گاه نگفته‌اند که استقلال را قبول ندارند بلکه همواره می‌فرمایند استقلال نهاد وکالت جزء افتخار نظام حقوقی و قضایی ایران است.
کوشا در ادامه تصریح کرد: اما باید از ایشان پرسید تا چه میزان به باور خود از استقلال نهاد وکالت عمل می‌کنند و این خود شرط است.

رئیس اسکودا در بخش دیگری از سخنانش گفت: انتخاب تربیت کارآموز یکی از موضوعات مطرح و مرتبط با استقلال نهاد وکالت است. یعنی آموزش و تربیت و انتخاب فرد باید توسط نهاد وکالت باشد؛ بنابراین، یکی از وجوه استقلال آزمون است، یعنی اگر آزمون مستقلی داشته باشیم، به‌تبع آن کارآموز پذیرفته‌شده در این آزمون نیز مستقل خواهد بود.
دکتر کوشا ادامه داد: استقلال نهاد وکالت به این معنا نیست که ما قوه‌ی قضاییه را قبول نداشته باشیم یا مثلاً با نظارت این قوه در حدود و ثغوری که قانون معین کرده مشکل داریم.

استقلال نهاد وکالت گامی موثر در راستای تحقق دادرسی منصفانه و عادلانه است و از این جهت، این استقلال اتفاقاً بیش از همه به نفع قوه‌ی قضاییه است. استقلال یعنی ما اختیار داشته باشیم همکارمان را خود انتخاب کنیم، آزمون را خودمان برگزار کنیم. آقایان اگر واقعاً چنان‌که می‌گویند با استقلال ما مشکلی ندارند و چه‌بسا طرفدار استقلال ما هستند، چرا در آزمون دخالت می‌کنند؟

او در پایان تصریح کرد: اگر قبول دارید نهاد وکالت مستقل است، باید استقلال را در موارد مختلف به رسمیت بشناسید، نه اینکه بخواهید در واژه‌واژه‌ی آگهی برگزاری آزمون هم دخالت کنید و مانع برگزاری آزمونی شوید بیش از هشتادهزار نفر منتظر برگزاری آن هستند و برای قبولی در آن تلاش کرده‌اند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 3.7]
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=35751
  • نویسنده : روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران
  • 644 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0
تماس باما