• امروز : سه شنبه - ۱۶ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 18 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Tuesday - 6 June - 2023
17

دیدار هیات رئیسه اتحادیه کانون های وکلای دادگستری و برخی از روسای کانون های وکلای دادگستری با رئیس قوه قضاییه

  • کد خبر : 32918
  • ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
دیدار هیات رئیسه اتحادیه کانون های وکلای دادگستری و برخی از روسای کانون های وکلای دادگستری با رئیس قوه قضاییه
آیت الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار با هیات رئیسه اتحادیه کانون های وکلای دادگستری و برخی از روسای کانون های وکلای دادگستری کشور با تقدیر از اقدام اتحادیه کانون وکلای دادگستری در تقدیم آیین نامه پیشنهادی جدید وکالت به قوه قضاییه گفت: با توجه به تطورات دهه های اخیر و گسترش فضای ارتباطات، تدوین یک آیین نامه جدید پس از ۷۰ سال امری ضروری به نظر می‌رسید.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار با هیات رئیسه اتحادیه کانون های وکلای دادگستری و برخی از روسای کانون های وکلای دادگستری کشور امروز (سه شنبه ۳۰ دی) برگزار شد. جناب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تقدیر از اقدام اتحادیه کانون وکلای دادگستری در تقدیم آیین نامه پیشنهادی جدید وکالت به قوه قضاییه گفت: با توجه به تطورات دهه های اخیر و گسترش فضای ارتباطات، تدوین یک آیین نامه جدید پس از ۷۰ سال امری ضروری به نظر می‌رسید.

 رئیس قوه قضاییه ضمن توصیه به اعضای کانون وکلا برای اصلاح برخی موارد خلاف قانون در آیین نامه پیشنهادی جدید وکالت، عنوان کرد: هم آنچه که به امضاء می رسد باید قانونمند باشد و هم در آنچه که  کانون وکلا پیشنهاد می دهد، نباید موردی خلاف قانون وجود داشته باشد. 
آیت الله رئیسی ضمن استقبال از اعلام نقطه نظرات کانون وکلا به دستگاه قضایی کشور، گفت: ما همواره اعلام کرده ایم که از نقطه نظرات مفید و سازنده کانون وکلا استقبال می کنیم.

  رئیس قوه قضاییه با اشاره به دقت در انطباق کامل سند تحول قضایی بر قوانین کشور، عنوان کرد: در همه بخشنامه ها و آیین نامه هایی که صادر کرده ایم از جمله سند تحول قضایی، تلاش شده تا همه موارد مبتنی بر قانون باشد.

 آیت الله رئیسی بر این نکته نیز تاکید کرد که تقید دستگاه قضایی بر قانونمنداری است و افزود: برای برخی از مواردی که در سند تحول قضایی ذکر شده زیرساخت های حقوقی وجود دارد اما زیرساخت های حقوقی و قانونی برخی موارد نیز هنوز ایجاد نشده است که باید ایجاد شود. 

ما از همه وکلا، قضات، دانشجویان و دانش پژوهان می خواهیم که با اعلام نقطه نظرات خود، سند تحول قضایی را ارتقا دهند

 رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سند تحول قضایی فعلی، نسخه ارتقا یافته سندی است که در ابتدای دوره جدید دستگاه قضایی، تقدیم مقام معظم رهبری شد، افزود: بر ارتقاء سند فعلی اصرار داریم و بر همین مبنا از همه وکلا، قضات، دانشجویان و دانش پژوهان می خواهیم که با اعلام نقطه نظرات خود، این سند را ارتقاء دهند.
آیت الله رئیسی در ادامه با ذکر این نکته که وکلا باید در خصوص نقض صریح قوانین حقوق بشری در دنیا اعلام نظر کنند، خواستار اعلام موضع وکلا و کانون وکلا در تریبون های خود پیرامون وقایعی شد که در عرصه های ملی، بین المللی علیه ملت های مظلوم واقع می شود.

کانون وکلا باید نخستین مدعی برخورد با وکلای متخلف باشد چرا که این کار منجر به پاکسازی و تقویت جریان وکالت در کشور خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر تقویت نظارت درون سازمانی در کانون وکلا، تصریح کرد: کانون وکلا باید نخستین مدعی برخورد با وکلای متخلف باشد چرا که این کار منجر به پاکسازی و تقویت جریان وکالت در کشور خواهد شد.
آیت الله رئیسی در همین زمینه گفت: نظارت درون سازمانی برای کانون وکلا خصوصا در استان ها بسیار حائز اهمیت است. 

 آیت الله رئیسی با اشاره به ضرورت ساماندهی نظام وکالت در کشور با کمک کانون وکلا و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوره قوه قضاییه گفت: ورود افراد به حوزه وکالت، نظارت بر کار وکلا و همچنین شفافیت ارتباط وکلا با موکلین، از جمله مواردی است که در ساماندهی نظام وکالت باید به آنها توجه شود.

تقویت نظارت درون سازمانی، تقویت مبارزه با فساد، تقویت دسترسی مردم به وکیل باید در تدوین آیین نامه وکالت مورد توجه قرار بگیرد.

 رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه کانون وکلا یک کانون مستقل اما درون نظام تعریف می شود، به محورهای مهمی که باید در آیین نامه وکالت به آنها پرداخته شود اشاره کرد و گفت: تقویت نظارت درون سازمانی، تقویت مبارزه با فساد، تقویت دسترسی مردم به وکیل و همچنین تقویت اختیارات بر اساس قانون، باید در تدوین آیین نامه وکالت مورد توجه قرار بگیرد.

 آیت الله رئیسی ضمن تاکید بر عزم دستگاه قضا برای کاهش هزینه های دادرسی و آسان شدن دسترسی مردم به عدالت، تصریح کرد: در سوی دیگر نیز نباید دسترسی به وکیل آنچنان سخت باشد که تا به فردی پیشنهاد می شود برای حل مشکلش به وکیل مراجعه کند، بگوید توان هزینه کردن برای گرفتن وکیل را ندارم.

سند تحول، رنسانس دستگاه قضایی است

در این نشست دکتر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران، دکتر جلیل مالکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز، دکتر کیانی نائب رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران، دکتر شربیانی رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی، دکتر طاهری نسب رئیس کانون وکلای دادگستری خوزستان، دکتر سلیمانی رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان، دکتر خواجویی رئیس کانون وکلای دادگستری کرمان و دکتر زاهدیان رئیس کانون وکلای دادگستری خراسان به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

کتر جلیل مالکی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با تقدیر از ابلاغ سند تحول قوه قضاییه در هفته های اخیر، این سند را «رنسانس دستگاه قضایی» توصیف کرد و بر لزوم همفکری برای ارتقا آن تاکید کرد.

«تقدیر از تحولات ملموس در دستگاه قضایی»، «کاهش چشمگیر تخلفات در دستگاه قضایی»، «لزوم برخورد با فساد در شهرداری ها»، «یافتن راهکاری برای کاهش آسیب های موازی کاری در نهاد وکالت»، «نگرانی از افزایش تعداد وکلا و آسیب به این حرفه»، «ایجاد شرایط برای افزایش نظارت درون سازمانی نهاد وکالت»، «موافقت با تقویت سیستم های داخلی نهاد وکالت»، «درخواست از دادگاه انتظامی قضات برای برخورد شدیدتر با وکلای متخلف و فاسد»، «توجه به اقدامات اصلاحی و ضد فساد کانون وکلا»، «تقدیر از انطباق دستورالعمل ها و بخش نامه های قوه قضاییه با قوانین موضوعه کشور» و «تاکید بر پایبندی اعضا کانون وکلا به مبانی جمهوری اسلامی» مهمترین محورهای طرح شده از سوی سخنرانان در حضور رئیس قوه قضاییه بود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=32918
  • نویسنده : روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران
  • 916 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0
تماس باما