• امروز : یکشنبه - ۱۲ تیر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 4 - ذو الحجة - 1443
 • برابر با : Sunday - 3 July - 2022
16
دکتر کوشا در نشست خبری 25 اسفند ماه اسکودا

ما در بحث وکالت کسب و کار نداریم/ اقتصاددانان آرامش نهاد وکالت را بهم نزنند / هیچ جای قانون اعلام نشده است که ظرفیت آزمون وکالت برداشته شود

 • کد خبر : 33414
 • 21 فروردین 1400 - 23:41
ما در بحث وکالت کسب و کار نداریم/ اقتصاددانان آرامش نهاد وکالت را بهم نزنند / هیچ جای قانون اعلام نشده است که ظرفیت آزمون وکالت برداشته شود
جامعه وکالت طاغوتی نیست / مگر با کمبود قاضی و سردفتر مواجه نیستیم؟ / دوئل علمی وکیل و قاضی به احقاق حق مردم کمک می‌کند
دکتر جعفر کوشا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در نشست خبری صبح امروز ۲۵ اسفند ماه ۹۹ اظهار کرد: ایراداتی که از نظر قوه قضائیه در آیین نامه کانون‌های وکلا اشکال داشت را بررسی کردیم و مجددا به معاونت حقوقی قوه قضائیه ارسال کردیم.

وی بیان داشت ما معتقدیم باید وکیل مستقل بوده و در یک دوئل علمی با قاضی به احقاق حق مردم کمک نماید اما اینکه در هر دوره مجلسی به این نهاد هجمه می شود جای تامل دارد. وی با بیان اینکه در حوزه ارتباط با مجلس گلایه‌هایی داریم گفت: یکی در این حوزه که اقتصاددانان در امور وکالت دخالت می‌کنند و سوال این است که آیا اقتصاددانان برای طرح‌های اشتغالزایی فقط نهاد وکالت را میشناسند؟

کوشا درباره این هجمه ها اظهار داشت یکی از علت های آن می تواند جذابیت شغل وکالت برای جوانان باشد و اینکه این شغل هیچ بار مالی بر روی دوش حاکمیت ندارد.لذا به جای اینکه به فکر جذب قاضی یا سردفتر باشند مدام بر کمبود وکیل تاکید می شود.مگر با کمبود قاضی و سردفتر مواجه نیستیم؟
وی درباره کم کاری این نهاد نسبت به موضوعات روز گفت در اصل ما در حال حاضر یک اتاق مدیریت بحران تشکیل داده ایم و تمام نیروی این نهاد صرف پاسخ به هجمه هایی می شود که هر روزه علیه این نهاد تکرار می شود.کوشا با تاکید بر اینکه با تمامی قوا تعامل دارند گفت به نظر ما وکیلی که مستقل نباشد وکیل نیست.
وی افزود : شاهدیم که اقتصاددانان در امور وکالت دخالت می‌کنند و سؤال اساسی نهاد وکالت در ارتباط با مجلس این است که آیا اقتصاددانان برای طرح اشتغالزایی فقط کانون وکلا را می‌شناسند؟ نهاد وکالت در اصل ۳۵ قانون اساسی و ذیل فصل سوم آمده است در حالیکه اقتصاددانان سعی دارند به منظور اشتغالزایی، نهاد وکالت را از فصل سوم به فصل چهارم ببرند؛ سؤال ما این است که چرا اینقدر با نهاد وکالت بی‌مهری می‌شود؟ مگر وکلا فرزندان این کشور نیستند؟ مگر نهاد وکالت متولی اشتغالزایی است و مگر فاراغ‌التحصیلان حقوق که فرزندان این ملت هستند فقط باید در کانون وکلا جذب شوند؟

جای سوال است که چرا نهاد وکالت اینقدر مورد بی رحمی قرار می‌گیرد و هر روز به بهانه اینکه کسب و کار در کشور رونق یابد مصاحبه‌هایی توسط نمایندگان مجلس انجام می‌شود و جز تشویش اذهان عمومی کاری نمی‌کند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه کشور به آرامش احتیاج دارد گفت: ما براساس قوانین کیفیت اخذ وکالت مصوب سال ۷۶ مکلف هستیم فرزندان این کشور را که داوطلبان آزمون وکالت هستند هرساله از طریق آزمون جذب کنیم و به موجب تبصره ماده ۱ هیات سه نفره ظرفیت‌های استانی را بررسی میکنند.

وی ادامه داد: این هیات سه نفره متشکل از رئیس دادگستری، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلا دادگستری استان است و حاکمیت می‌تواند از طریق همین هیات ظرفیت را مشخص کند و سوال است که چرا اینقدر هجمه و حمله می‌شود و نهاد وکالت این سوال را مطرح می‌کند که آیا مسئول جذب تعداد کثیر فارغ التحصیلان حقوق کانون وکلا است؟

کوشا بیان کرد: ما از مجلس شورای اسلامی و نمایندگاه محترم انتظار داریم تا با بصیرت و درایت و مدیریت طرح‌هایی را مطرح کنند که ضمن آنکه جوانان به اشتغال گرایش پیدا می‌کنند قوانین موضوعه هم رعایت شود. بهترین بصیرت حاکمیت قانون است و مقام معظم رهبری همواره به این موضوع تاکید داشتند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تصریح کرد: ما اشکالات خود را میپذیریم و البته انتقاد مخربانه را قبول نمی‌کنیم.

اقتصاد دانان ابتدا وضعیت معیشت را ببینند و سپس وارد حوزه وکالت شوند

وی گفت: انتظار ما این است که آینده نگری و آینده پژوهی در طرح‌های مجلس مورد توجه قرارگیرد و اقتصاد دانان ابتدا وضعیت معیشت را ببینند و سپس وارد حوزه وکالت شوند خروجی کار اقتصاد دانان مشخص است آن‌ها به کار خود باید بپردازند و با شعار‌هایی درباره حذف ظرفیت به بهانه رونق اقتصادی آرامش نهاد وکالت را برهم نزنند.

کوشا تصریح کرد: آمادگی کامل خود را برای به کارگیری تمام ظرفیت‌های خود در امور مملکتی و نظام مقدس جمهوری اسلامی را اعلام می‌کنیم، اما اجازه نمی‌دهیم حاکمیت قانون، استقلال نهاد وکالت به بهانه اشتغال برهم بخورد.

 باید سالی یک بار آزمون وکالت را برگزار کنیم

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین وضعیت آزمون وکالت گفت: طبق قانون مکلف هستیم حداقل سالی یک بار آزمون را برگزار کنیم و قرار بود ۲۸ آذر ماه امسال آزمون وکالت برگزار شود، اما به دلیل شرایط حاد کرونا آزمون به ۲۲ اسفند ماه موکول شد.

وی ادامه داد: مجری طرح و آزمون سازمان سنجش است و قرار بر این بود تا ۲۲ اسفند آزمون برگزار شود و پس از صدور کارت آزمون توسط سازمان سنجش و سپس در یک مکالمه تلفنی از سوی یکی از مسولان ستاد کرونا با سازمان سنجش تاکید کرد که آزمون نباید برگزار شود و در حالی که آزمون قرار بود جمعه برگزار شود، اما روز دوشنبه اعلام می‌کنند که آزمون باید لغو شود

کوشا با اشاره به دلیل تعویق آزمون گفت: به دلیل کم بودن تعداد مراکز، آزمون به تعویق افتاد و پس از صحبت با مسئولان سازمان سنجش آن‌ها اعلام کردند که آماده بودند، اما ستاد کرونا از تعویق آن‌ها صحبت کرد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ادامه داد: ما حتی خودمان اعلام آمادگی کردیم تا آزمون برگزار شود، اما هرچه تلاش کردیم موفق نشدیم، سازمان سنجش لیست تمام آزمون‌های خودرا به ستاد کرونا اعلام کرده بود آزمون استخدامی با ۶۰۰ هزار نفر و آزمون دکترا با بیش از ۱۰۰ هزار داوطلب برگزار شد، اما آزمون وکالت با حدود ۶۰ هزار شرکت کننده برگزار نشد.

وی با بیان اینکه ابتدا با برگزاری آزمون مخالفت نشد اظهار کرد: اگر ستاد کرونا علم و آگاهی داشته که آزمون میخواسته برگزار شود بهتر بود که برای افزایش مراکز آزمون اقدام میکرد، اما بعد از صدور کارت، آزمون را به تعویق انداختند و چرا پس از صدور کارت شرکت در آزمون ستاد کرونا آنرا لغو کرد ما از لحاظ فنی برگزاری آزمون را برعهده سازمان سنجش قرار دادیم.

ظرفیت آزمون وکالت ۱۴۰۰ فردا مشخص می‌شود

کوشا افزود: ما باید سالی یک بار آزمون را برگزار کنیم و در اولین فرصت پس از سال، ۲۰ فروردین آزمون وکالت برگزار می‌شود و در همان روز آزمون دستیاری پزشکی و آزمون استخدامی بانک تجارت برگزار می‌شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به شرکت کنندگان در آزمون وکالت گفت: در این آزمون ۸۱ هزار و ۵۰۰ نفر شرکت می‌کنند و قرار شد آزمون ۱۴۰۰ زودتر برگزار شود و پس ازتعیین ظرفیت زمان آن مشخص خواهد شد فعلا زمان برگزاری آزمون سال ۱۴۰۰ مشخص نشده و در جلسه فردا صبح مشخص خواهد شد.

نباید با آینده نهاد وکالت بازی کرد

کوشا در پاسخ به سوالی درباره تعیین سقف آزمون وکالت گفت: قانون درباره ظرفیت صحبت کرده است و امری مانند وکالت باید حتما با آزمون و با ظرفیت مشخص برگزار شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به کسب و کار تلقی شدن وکالت بیان کرد: این موضوع خروج موضوعی از قانون دارد این جریان فکری است که می‌خواهد به بهانه اشتغال حاکمیت قانون را نقض کنند.

وی ادامه داد: با انجام این کار استقلال کانون وکلا زیر سوال میرود هرج و مرج ایجاد می‌شود و شان وکیل پایین می‌آید. وکالت مانند قضاوت است و در قرآن گفته شده هو «الوکیل» ما در بحث وکالت کسب و کار نداریم.

کوشا ادامه داد: فارغ التحصیلان حقوق افزایش یافته و فکر می‌کنند تمام آن‌ها باید وکیل شوند نباید پایه‌ها را سست کنیم و نباید با آینده نهاد وکالت بازی کرد.

وی درباره پیامد‌های کسب و کار تلقی شدن وکالت گفت: یک جریان فکری به دنبال آن است تا به بهانه اشتغالزایی حاکمیت قانون را نقض کند، اما ضربه به نهاد وکالت، ضربه‌ای است که اقتصاددانان پیگیر آن هستند؛ این اقتصاددانان باید بدانند فلسفه وجودی اصل ۳۵ قانون اساسی که هر کس باید حق داشتن وکیل داشته باشد، اصل حقوق ملت است و اصل ۴۴ درباره خصوصی‌سازی است تا سرمایه‌گذاری شود. پیامدهایش کسب و کار تلقی شدن وکالت ایجاد هرج و مرج و زیر پا گذاشتن استقلال وکالت است.

کوشا اظهار داشت: دو جریان در حال تخریب نهاد وکالت هستند یک تفکر معتقد است که وکیل طاغوتی و به دنبال مقابله با نظام است در حالیکه ما ۶۰ هزا وکیل داریم که ۷۰ درصد آن‌ها بعد از انقلاب وکیل شده‌اند؛ این تفکر اشتباه و کاملاً دارای اغراض سیاسی است؛ تفکر دوم هم آمده و نهاد موازی ایجاد کرده و کمپین حذف ظرفیت را به راه انداخته است؛ این نهاد به دنبال حذف استقلال وکلاست در حالیکه اگر نهاد وکالت استقلال داشه باشد، نظام حفظ می‌شود.

اشتغالزایی به معنای صدور پروانه نیست

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند وکیل و وکالت افکاری مخالف آن‌ها دارند و صحبت‌های سیاسی مطرح می‌کنند و وقتی در آزمون وکالت قبول نمی‌شدند کمپین‌های مختلف می‌زنند.

وی با بیان اینکه ما هیچ بودجه‌ای از دولت نمیگیریم گفت: ما نهادی خصوصی هستیم وابسته به حاکمیت نیستیم و در همه جای دنیا نهاد وکالت مستقل است اشتغالزایی به معنای صدور پروانه نیست و وکیل باید مستقل باشد.

کوشا ادامه داد: ما معتقد هستیم که سقف آزمون باید حفظ شود ضمن اینکه کیفیت باید بالا برود سقف هم باید وجود داشته باشد، زیرا در این صورت رقابت علمی بالا می‌رود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران بیان کرد:اصل آزمون وکالت هیچگاه زیر سوال نمی‌رود و باید قوه قضائیه اعلام کند که چه تعداد ظرفیت را می‌پذیرد.

وی با اشاره به فعالیت موسسات حقوقی گفت: کارگروهی در اسکودا فعالیت دارد که به اساسنامه موسسات می‌پردازد و برهمین اساس فرد وکیل می‌تواند موسسه حقوقی ثبت کند.

رئیس اتحادیه وکلا در پاسخ به سوالی درباره فعالیت موسسات حقوقی گفت: کارگروهی در اسکودا در حال تدوین اساسنامه موسسات است تا از این به بعد همه موسسات اساسنامه یکسان داشته باشند بر این اساس فرد وکیل می‌تواند موسسه حقوقی ثبت کند.
وی تأکید کرد: این را به صراحت اعلام می‌کنیم که در هیچ قانون و طرحی اعلام نشده که آزمون وکالت قرار است حذف شود؛ این موضوع در هیچ طرحی نیامده است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=33414
 • نویسنده : روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران
 • ارسال توسط :
 • منبع : اسکودا
 • 601 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تماس باما