• امروز : چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 10 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Wednesday - 5 October - 2022
نظام حقوقی قبرس مبتنی بر سیستم آنگلوساکسون
نگاهی به کانون وکلای استانبول، بزرگترین کانون وکلای دادگستری جهان

نگاهی به کانون وکلای استانبول، بزرگترین کانون وکلای دادگستری جهان

10:43 28 خرداد 1401
چهل و چهارمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران   همدان – اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

چهل و چهارمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران همدان – اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

13:50 01 خرداد 1401
چهل و چهارمین هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران –  همدان ۱۴۰۱/۰۲/۲۹

چهل و چهارمین هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران – همدان ۱۴۰۱/۰۲/۲۹

13:20 01 خرداد 1401
سخنرانی دکتر جعفر کوشا رئیس اتحادیه به مناسبت سالروز استقلال کانون وکلا

سخنرانی دکتر جعفر کوشا رئیس اتحادیه به مناسبت سالروز استقلال کانون وکلا

11:57 23 اسفند 1400

نظام حقوقی قبرس مبتنی بر سیستم آنگلوساکسون

نظام حقوقی قبرس مبتنی بر سیستم (آنگلوساکسون) است که یکی از کارآمدترین و قابل‌اعتمادترین سیستم‌های حقوقی در جهان محسوب می‌گردد. به دنبال پیوستن قبرس به اتحادیه اروپا (EU) در سال ۲۰۰۴، دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا نیز باید در قوانین قبرس اجرا گردد. این نظام حقوقی مبتنی بر آرای قضائی و مطالعه رویه قضائی و استدلال، بنا نهاد شده و دادگاه‌های بدوی موظفند تفسیری را که دادگاه عالی کشور در آرای صادره خود در زمینه پرونده قضایی ارائه می‌دهد، دنبال نمایند و می‌توان گفت تقریباً قانون نقش ثانویه دارد که به اصلاح و تکمیل کار و رویه قضائی اکتفا نموده است. از آنجا که قبرس بین سال‌های ۱۵۷۰ تا ورود انگلیس در سال ۱۸۷۸ تحت حکومت عثمانی بوده، برخی از اصول قانون عثمانی نیز در نظام حقوقی آن نفوذ نموده و آموزه‌های اساسی سابق که در قوانین عادی یافت می‌شود، هنوز هم اعمال می‌گردد

نقش قضات و وکلای دادگستری در قبرس

در قوانین قبرس قضات و وکلای دادگستری در تکوین اصول قواعد حقوقی و بسط و توسعه آن نقش اصلی را برعهده دارند. براین اساس مطابق ماده ۱۵ قانون وکالت، جایگاه هر وکیل دادگستری در قبرس هم ردیف با یکی از اعضای دادگاه عالی محسوب گردیده که از نقش و قدرت وکلای دادگستری در این کشور حکایت می‌نماید. بر همین مبنا لزوم بررسی قوانین لازم‌الاجرا و سایر موارد قانونی و در صورت صلاحدید گزارش و توصیه به دولت در مورد مناسب بودن یا نبودن قانون یا مقررات، از اختیارات اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری قبرس می‌باشد. کانون‌های وکلا در قبرس کاملا مستقل و مطابق بند ط ماده ۷ قانون وکالت قبرس، حفاظت و دفاع از عزت و استقلال کانون وکلا در رابطه با قوه قضائیه و مجریه نیز با اتحادیه و کانون‌های وکلای دادگستری قبرس می‌باشد.

شرایط وکالت در قبرس

مطابق با بند الف و ج فصل دوم قانون وکالت قبرس ( ۲٫۴۲/۱۹۶۱ ) از شرایط وکالت در قبرس رسیدن به سن ۲۱ سال و داشتن تابعیت کشور قبرس است. متقاضی باید دارای لیسانس حقوق بوده و از دانشگاه قبرس یا یونان ، بریتانیا ، ایالات متحده آمریکا، ایرلند شمالی یا جمهوری ایرلند و یا دانشگاهی که حقوق انگلوساکسیون را آموزش می‌دهد فارغ التحصیل شده باشد. دانشگاه‌ها باید مورد تایید مرجع YODAK هیأت نظارت و اعتباربخشی آموزش عالی قبرس باشد. همچنان اگر فرد متقاضی در انگلستان یا ایرلند شمالی یا جمهوری ایرلند یا در اسکاتلند در شغل باریستری فعالیت نموده، می‌تواند در قبرس نیز وکالت نماید. در یک مورد خاص اگر وکیلی تابعیت کشور قبرس را نداشته باشد، اما دارای شهرت علمی و کاری خارج از قبرس بوده و درخصوص پرونده‌ای بخواهد به نمایندگی از موکل خود در قبرس دفاع نماید، می‌تواند با اجازه کانون وکلا و در کنار یکی از وکلای قبرس در خصوص همان دعوا حضور داشته و از حقوق موکل خود دفاع نماید. نکته قابل توجه دیگر در خصوص کارآموزی وکالت مطابق بند (ه) ماده ۴ از قانون وکالت قبرس است که اشعار نموده اگر فردی در دفتر وکالت یک وکیل دادگستری به عنوان کارآموز برای کسب تجربه فعالیت نماید، می‌تواند در عرض ۳۰ روز موضوع را به کانون وکلای محل اطلاع و از مزایای این ماده استفاده نماید. چنانچه شورای حقوقی که متشکل از دادستان کل و یکی از اعضای اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای قبرس و همچنین سه قاضی دادگاه عالی و سه وکیل دادگستری که حداقل ۱۰ سال سابقه وکالت داشته، قانع گردد چنین شخصی دارای شرایط مندرج در بندهای (الف)، (ب)، (ج) و (د) ماده ۴ بوده، نام آن شخص در دفتر ثبت و حفظ خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=36405
  • ویدئو از : روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران
  • ارسال توسط :
  • 340 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0
تماس باما