• امروز : چهارشنبه - ۱۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 19 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Wednesday - 7 June - 2023
10

بیانیهٔ پایانی چهلمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران

  • کد خبر : 35306
  • ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
بیانیهٔ پایانی چهلمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران
پراکندگی در فرایند تصویب پاره‌ای از طرح‌ها و لوایح و آیین‌نامه‌ها بدون توجه به اصول قانون اساسی و نیازهای منطبق با واقعیت جامعه در روند تصویب آن‌ها، بدون جلب نظر کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و نظریات صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و کارشناسان و وکلای دادگستری دلالت بر آن دارد که تصویب آن‌ها خارج از مدار قانونی صورت پذیرفته است.

بسمه تعالی

چهلمین همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران به میزبانی کانون محتشم بوشهر در تاریخ ۲۶ لغایت ۲۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰ در شهر بوشهر برگزار و بیانیۀ زیر که حاوی دیدگاه‌های هیأت عمومی است صادر گردید:

۱. اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران برانگیخته از ارادۀ کانون‌های وکلای دادگستری و نماد وحدت و یک‌پارچگی به پشتوانۀ توان علمی و جایگاه وکلای دادگستری در جهت صیانت و دفاع از حقوق عامه و پاسداری از استقلال کانون‌ها و حمایت از وکلای دادگستری در موضع دفاع تأسیس که هم‌دوش با قضات شریف در تحقق دادرسی عادلانه تلاش می‌نمایند. عدالت‌محوری، مبارزه با ظلم، استیفای حقوق مظلوم و پاسداری از حقوق ملت را وجهۀ همت خود قرار داده، پایبندی خود را به آن مجدداً اعلام می‌نماید.
۲. پراکندگی در فرایند تصویب پاره‌ای از طرح‌ها و لوایح و آیین‌نامه‌ها بدون توجه به اصول قانون اساسی و نیازهای منطبق با واقعیت جامعه در روند تصویب آن‌ها، بدون جلب نظر کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و نظریات صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و کارشناسان و وکلای دادگستری دلالت بر آن دارد که تصویب آن‌ها خارج از مدار قانونی صورت پذیرفته است. انتظار آن است تا شورای محترم نگهبان ضمن امعان نظر و بازنگری در طرح تسهیل که مبیّن نفی نحوۀ انتخاب شایستگان است دغدغه‌های دل‌سوزان به نظام حقوقی را تشفی بخشیده، موجبات تصویب قانون در مدار قانونی آن را میسر سازند تا از خسرانی که آثار آن متوجه حقوق ملت خواهد شد اجتناب گردد.
۳. به موجب قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت، کارآموزی و تعیین شرایط و ضوابط پذیرش و آموزش کارآموزان وکالت را کانون‌های وکلای دادگستری عهده‌دار هستند. هیأت عمومی به‌منظور رعایت قواعد متناسب با نیاز روز جامعه در تصمیم اخیر خود ضمن تأکید بر مادۀ ۱ قانون مزبور این موارد را مدنظر قرار داده توجه داوطلبان را به مطالعۀ بیشتر حقوق عمومی و منابع فقهی معطوف و در تصمیمات متخذه از هر گونه فرایندی که منافی حقوق عامۀ مردم و داوطلبان مشتاق به کسب منصب شریف وکالت باشند ممانعت بعمل خواهد آورد.
۴. ضمن ابراز تأسف از وضعیت ناگوار معیشتی قشر عظیمی از آحاد جامعه و در راستای مطالبه‌گری حقوق ملت و تأکید بر رعایت آن توجه نهادهای تصمیم‌گیرنده را نسبت به اتخاذ تدابیر لازم و متناسب با امکانات، نیازمندی‌ها، حقوق اقتصادی و اجتماعی شهروندان نابرخوردار و آسیب‌پذیر جامعه از امکانات رفاهی علی‌الخصوص توجه به مشکلات معیشتی که من‌جمله از سوءمدیریت و عدم بهره‌گیری از توان دل‌سوزان و مدیران لایق و متخصص منشأ گرفته را اعلام می‌نماید. انتظار آن است که گفتار به عمل تبدیل اقدامات لازم در خصوص تأمین نیازمندی‌های معیشتی و اقتصادی قشر آسیب‌پذیر در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم آید.
۵. هیأت عمومی ضمن تأکید بر رعایت قانون اساسی و اقدامات قانونی، دادخواهی را از حقوق مسلم آحاد جامعه می‌داند. در این راستا فراهم‌شدن موجبات دادرسی عادلانه جهت رفع تضییقات صورت‌گرفته نسبت به افرادی که بر اثر فعل یا نظر و گفتار خود تحت تعقیب مراجع صالحه قرار گرفته‌اند، از مسئولان مربوطه علی‌الخصوص قوۀ قضاییه انتظار دارد تا موجبات استخلاص آنان را فراهم نماید.
۶. هیأت عمومی ضمن تشکر از میهمان‌نوازی کانون محترم بوشهر، هیأت‌مدیره و هیأت اجرایی و همۀ عزیزانی که در راستای برگزاری همایش منشأ خدمت و اثر بوده‌اند محل برگزاری همایش بعدی اتحادیه را، کانون وکلای دادگستری همدان تعیین نمودند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
لینک کوتاه : https://scoda.org/?p=35306
  • نویسنده : روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران
  • 877 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

در انتظار بررسی : 0
تماس باما